Ile waży silnik samochodowy ?

Bardzo wiele osób próbuje odnaleźć dane dotyczące wagi różnych elementów wyposażenia auta. Niestety informacji ile waży silnik samochodowy raczej nie znajdziemy w specyfikacji danego modelu. Na stronach producentów, katalogach części czy nawet tematycznych forach też trudno cokolwiek odnaleźć.

Dla najbardziej popularnych modelów oraz pojemności silników znajdziemy natomiast wiele rozpoczętych wątków bez odpowiedzi, bądź rozbudowaną dyskusję, w której każdy użytkownik podaje z goła odmienną wagę. By zaoszczędzić Ci czasu, w kilku zdaniach uśredniliśmy zebrane informacje.

Waga silnika samochodu osobowego

Waga silnika będzie w dużej mierze zależeć od jego pojemności, a co za tym idzie wielkości, oraz materiału z którego został wyprodukowany. Wiadomo również, że sam goły silnik będzie o kilkadziesiąt kilogramów lżejszy niż jednostka napędowa wymontowana z pełnym bądź częściowym osprzętem takim jak alternator, oleje, rozrusznik, sprzęgło, część układu wydechowego itp. Najcięższe będą silniki samochodów amerykańskich o dużych pojemnościach, diesle również będą na ogół więcej ważyły od silników benzynowych.

Uśredniając silnik o niewielkiej pojemności (do 1.4) w zależności od modelu i materiałów z których został wytworzony będzie ważył 70-100kg. Silniki większej pojemności (1,6) oraz diesle są nieco cięższe, a ich waga zazwyczaj zamyka się w 120kg.

Budowa silnika samochodowego

Obejrzyj film przedstawiający najważniejsze informacje na temat budowy silnika samochodowego.

Dodaj komentarz