Ile waży kot?

Ludzie dzielą się zazwyczaj na dwie kategorie: tych, którzy kochają koty i tych, którzy ich nie znoszą. Miłośnicy kotów czują się doskonale wśród kotów i innych miłośników kotów, z którymi mogą godzinami podziwiać, patrzące się prosto w obiektyw, kocie oczy.

Przeciwnicy tych zwierząt mówią o ich egoizmie, wyniosłości, okrucieństwie (koty to jedyne zwierzęta, które polują dla przyjemności) oraz licznych chorobach i alergenach, które przenoszą.

Miłośnicy i przeciwnicy kotów zazwyczaj nie dogadują się ze sobą nie tylko, gdy temat schodzi na koty (co w przypadku miłośników zdarza się dosyć często). Skąd biorą się tak silne antagonizmy? To czy koty kochamy czy zależy nie tyle od naszych doświadczeń związanych z tymi pięknymi zwierzętami, ale raczej od naszej osobowości.

Koty mają sławę zwierząt magicznych. W Starożytnym Egipcie uważane były za zwierzęta święte, tożsame z kocią boginią – Bastet. Koty widzą to, czego nie dostrzegają ludzie. Chodzą własnymi ścieżkami. Nie podporządkowują się i nikt nie jest w stanie stwierdzić co tak naprawdę myślą. Dlatego to one występują w literaturze jako wierni towarzysze czarownic i to one wskazują dzieciom drogę do innych światów.

Waga Kota

Koty słyną ze swojej lekkości i zwinności, ale ile tak naprawdę ważą? Zazwyczaj nawet nie usłyszymy, kiedy ten niezwykle zręczny złodziej wskoczy na stół i zwinie nam z talerza plaster swojej ulubionej szynki. Dzieje się tak dlatego, że koty mają niezwykle lekki i rozbudowany szkielet (posiadają aż 244 kości, z czego 40 w ogonie), dzięki czemu mogą przecisnąć się przez najmniejszą dziurę w płocie i zawsze spadają na cztery łapy.

Prawidłowa waga kota zależy od jego wieku i rasy. Największym przedstawicielem kotowatych jest tygrys syberyjski. Jego waga osiąga nawet do 306 kilogramów. Natomiast najmniejszy przedstawiciel tego gatunku to afrykański kot czarno łapy, który waży 1,3 kilograma. Dorosłe koty pospolite (domowe, dachowe) ważą zazwyczaj ok. 5 kg, choć wielbiciele tych zwierzaków (a to zazwyczaj oni odpowiadają za ich odżywianie) często je przekarmiają, dlatego nietrudno spotkać kota ważącego nawet 15 kg (ale taki już raczej nie przeciśnie się przez dziurę w płocie. Rzadko kiedy zdarzy mu się w ogóle ten płot zobaczyć. No chyba, że ma na niego widok ze swojej ulubionej poduszki.

Zobacz Również – Funny Cats 2018

Dodaj komentarz