Ile waży szklanka płatków owsianych?

Niezwykle łatwe w przygotowaniu, szeroko dostępne i tanie – wszystko przemawia za tym, by płatki owsiane częściej gościły na naszych stołach. Cenione są przede wszystkim za właściwości odchudzające i odmładzające. Warto jednak wiedzieć, że działają one również leczniczo, a także chronią nasz organizm. Na rynku znaleźć możemy trzy rodzaje płatków owsianych: zwykłe, górskie oraz błyskawiczne.

Czy różnią się one między sobą wagą?

Waga szklanki płatków owsianych

Poszczególne rodzaje płatków owsianych różnić się mogą właściwościami odżywczymi czy sposobem przygotowania. Płatki zwykłe są najmniej przetworzone; poleca się je zwolennikom naturalnych produktów. Otrzymuje się je z całego ziarna. Płatki górskie zaś stanowią kompromis pomiędzy dużą ilością składników naturalnych a łatwym przygotowaniem. Otrzymywane są z krojonego ziarna. Natomiast błyskawiczne płatki owsiane poddaje się obróbce parą – doskonale sprawdzą się do przygotowania batoników czy ciasteczek. Są również najbardziej lekkostrawne.

Mimo tych wszystkich różnic waga wszystkich rodzajów płatków jest niemal identyczna. Szklanka płatków owsianych błyskawicznych, jak również górskich waży około 110 g.

Przepis na siłę i młodość

Już w średniowieczu odkryto cudowne działanie płatków owsianych – wierzono, że jest to posiłek gwarantujący wytrzymałość i siłę do pracy. Ziarno owsa jest bowiem najbogatsze ze wszystkich zbóż w białko; dostarcza również naszemu organizmowi mnóstwo witamin i minerałów. Najistotniejszy jest tutaj błonnik – stanowi on aż 1/3 masy owsa, zaś 1/5 tej wartości rozpuszcza się w wodzie. Dzięki niemu przez długi czas nie jesteśmy głodni, a nasz układ trawienny pracuje lepiej. Fosfor zawarty w płatkach owsianych wzmocni nasze kości i układ nerwowy. Magnez natomiast odpowiada za koncentrację i pamięć; jego niedobór może powodować m.in. bezsenność. W płatkach znajdziemy również mnóstwo witamin z grupy B – m.in. tiaminę, niacynę, ryboflawinę, kwas pantotenowy czy kwas foliowy. Z racji tego poleca się je kobietom w ciąży. Będą one także doskonałym posiłkiem dla osób starszych, ze względu na łatwe i szybkie spożycie, jak również dla dzieci.

Najlepsze przepisy na owsiankę – YouTube

Dodaj komentarz