Ile Waży Jeden Grosz?

Mówi się, że produkcja jednego grosza kosztuje 2,5 razy więcej niż jest wart. Nic w tym dziwnego! Moneta ta wykonana jest z mosiądzu manganowego, który zawiera w sobie miedź, cynk i mangan. Przez pewien czas rozważało się nawet wycofanie groszówek z obiegu, jednak w końcu ta idea nie doszła do skutku. W końcu przy produkcji wyższych nominałów koszty zapewne się zwracają. Istotne znaczenie ma przy tym waga wybijanego bilonu.

Waga Grosza – Ile Waży 1 Grosz?

Moneta o nominale 1 gr waży 1,64 g. Jej średnica wynosi 15,5 mm, a jej bok wykończony jest charakterystycznymi ząbkami. Dla porównania – złotówka waży 5 g, a jej bok jest na przemian gładki i ząbkowany. Wykonana jest z miedzioniklu, zaś jej średnica wynosi 23 mm.

Monety okolicznościowe

Od 1995 do 2014 roku emitowano okolicznościowe monety o wartości 2 złotych. Wykonywano je ze stopu Nordic gold (89% miedzi, 5% cynku, 5% aluminium i 1% cyny). Upamiętniano w ten sposób ważne wydarzenia Polski lub wybitnych Polaków i ich osiągnięcia. Ciągle można je spotkać w powszechnym obiegu, gdyż mogą służyć też jako środek płatniczy. Natomiast od roku 2015 emituje się pięciozłotowe monety okolicznościowe.

Dodaj komentarz