Ile Waży Falownik?

Falowniki, a właściwie przemienniki częstotliwości to urządzenia pozwalające między innymi na regulację prędkości obrotowej silników elektrycznych. Przy ich wykorzystaniu możemy zarówno zmniejszać, jak i zwiększać prędkość obrotową silnika – dzieje się tak ponieważ prędkość z jaką obraca się silnik zależy od częstotliwości napięcia go zasilającego. Falownik może dowolnie regulować tą częstotliwość w zakresie od około 0,5Hz do ponad 500Hz (typowe modele falowników). Im większa częstotliwość tym większa prędkość obracającego się silnika, niestety jest tu pewien szkopuł – mianowicie po przekroczeniu określonej częstotliwości prędkość obrotowa silnika co prawda może nadal rosnąć jednak jego moment obrotowy zaczyna spadać.

W akapicie powyżej po krótce wyjaśniliśmy czym są i do czego służą falowniki, więc teraz możemy przejść  do głównego zagadnienia tego artykułu czyli odpowiedzi na pytanie – ile ważą falowniki…

Falownik – ile waży?

Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ waga falownika w dużej mierze zależy od mocy jaką oferuje. W przypadku falowników małych mocy do około 2,2kW ich waga zazwyczaj nie przekracza 2 kilogramów, wraz ze wzrostem mocy rośnie również masa przemienników – największe z nich mogą ważyć grubo ponad 100 kilogramów.

Waga Falowników – Przykłady

Poniżej prezentujemy kilka przykładów wybranych falowników wraz z ich wagą:

  • Falownik E800-0011S2 o mocy 1,1kW – Waga: 1,84kg,
  • Falownik Lenze i55AE255F1 o mocy 5,5kW – Waga: 3kg,
  • Falownik ABB ACH-4-2011-13-22-X o mocy 11kW – Waga: 17,5kg.
  • Falownik LG SV220iP5A-4 o mocy 22kW – Waga: 20kg,

Powyższe przykłady demonstrują wzrost wagi falowników wraz ze wzrostem ich mocy.

Więcej Informacji o Falownikach

Przykład wykorzystania falownika EURA E800 do sterowania prędkością obrotową silnika.

Dodaj komentarz