Ile waży beton?

Nazywany często sztucznym kamieniem, beton najczęściej kojarzy nam się z szeroko pojętą architekturą. Jest to kompozyt, który powstał w wyniku połączenia cementu i kruszywa, ewentualnych dodatków, a także wody. Dzięki swojej wytrzymałości i innym właściwościom, jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych współcześnie materiałów w budownictwie. Często jednak możemy zobaczyć również przeróżne ozdoby czy konstrukcje artystyczne wykonane z tego właśnie kompozytu.

Ile waży beton?

Waga betonu

To, ile ważył będzie dany blok betonu zależy nie tylko od jego rozmiaru, ale też… klasy. Wyróżniamy trzy klasy betonu, które odpowiadają różnej wytrzymałości na ściskanie. Wiemy też, że wytrzymałość danego rodzaju kompozytu zależy od ilości zawartego w nim cementu. Przyjmuje się jednak, że kubik (czyli jeden metr sześcienny) betonu ważyć może ponad 2 tysiące kilogramów!

Współczesne zastosowanie betonu może być naprawdę różnorodne!

Cement i beton – jakie są różnice?

Często mylimy dwa powyższe pojęcia, dlatego – gwoli uściślenia – cement jest jedynie jednym ze składników betonu. Umożliwia on wyłącznie wytworzenie produktu końcowego, nadaje też betonowi pożądaną gęstość oraz wytrzymałość. Tak jak w przypadku betonu, wyróżnia się także kilka rodzajów cementu, dlatego warto upewnić się, że kompozyt, który wykorzystamy, będzie spełniał nasze wymagania.

Dodaj komentarz