Ile ważą kości człowieka ?

Ludzki szkielet z uwagi na ogromną liczbę kości składających się nań budowę, można by śmiało nazwać architektonicznym dziełem natury. Ta złożona z 206 elementów struktura, pozwala nie tylko utrzymać się nam na nogach lecz i na wiele bardziej skomplikowanych ewolucji. Na temat każdego detalu tej swoistej machiny można by pisać praktycznie w nieskończoność, w tym wpisie przyjrzymy się kościom człowiekapod względem jednego z ciekawszych parametrów – wagi.

Jakby przeprowadzić uliczną ankietę, zapytując przechodniów ile ich zdaniem ważą ludzkie kości to wynik byłby nas bardzo zadziwił. W końcu każdemu z nas miało by prawo się zdawać, że stanowią one spory odsetek ogólnej masy ciała. Faktycznie ludzki szkielet posiada dość znaczny udział procentowy, jednak ogólna waga kości jest mniejsza niż większości osobom się zdaje.

Waga Ludzkiego Szkieletu

Zatem dowiedzmy się ile ważą kości człowieka? Z uwagi na wzrost oraz pozostałe różnice w budowie między poszczególnymi ludźmi, masy szkieletów mogą być bardzo zróżnicowane. Na ogół kościec kobiety jest lżejszy od męskiego ważąc średnio 10 kg, gdy u mężczyzn osiąga średnio 12 kg. Jak widać u osoby normalnej budowy ciała jest to zaledwie 15% masy ogólnej.

Kości Człowieka – Informacje

 

Dodaj komentarz